Przewód grzejny w rurze kanalizacyjnej – skuteczna ochrona przed zamarzaniem

Instalacja przewodu grzejnego w rurze kanalizacyjnej jako skuteczna ochrona przed zamarzaniem ścieków. Przewód grzejny sprawdzi się wszędzie tam, gdzie woda w rurach jest podatna na zamarzanie z powodu zbyt płytkiego zakopania i niskiej temperatury. Metoda instalacji przewodu grzejnego zależy od warunków technicznych i dostępu do rury. Istnieją dwa sposoby wykonania instalacji grzewczej kanalizacji:

  1. Pierwszy zakłada instalację przewodu grzejnego wewnątrz rury,
  2. Drugą opcją jest zainstalowanie przewodu grzejnego centralnie pod nim.

To jest bardzo ważne! Jaki przewód grzejny do wnętrza rury kanalizacyjnej?

Rury kanalizacyjne w domowej instalacji często odprowadzają różnego rodzaju detergenty i środki chemiczne. Są to trudne warunki dla pracy elektrycznego systemu grzewczego, więc jeśli przewód grzejny ma znajdować się wewnątrz, powinien posiadać odpowiednio mocną izolację zewnętrzną, dostosowaną do takich warunków i środowiska, w którym się znajduje. Przykładem jest samoregulujący przewód grzejny BTV z zewnętrzną powłoką fluoropolimerową.

Nie wolno stosować innych samoregulujących przewodów grzejnych, grozi to szybkim zdegradowaniem izolacji oraz porażeniem prądem. Nie wolno stosować samoregulujących przewodów grzejnych które nie posiadają oplotu ochronnego PE, grozi to porażeniem prądem.

Samoregulujący przewód grzejny do rury kanalizacyjnej

Samoregulujący przewód grzejny do rury kanalizacyjnej
Samoregulujący przewód grzejny do rury kanalizacyjnej – nVent RAYCHEM seria BTV

Przemysłowy samoregulujący (energooszczędny) przewód grzejny nVent RAYCHEM BTV kupuje się „na metry”, do jego zakończenie i podłączenia potrzebna jest wiedza i uprawnienia elektryczne. Moc przewodu grzejnego dobierana jest na podstawie średnicy rury i głębokości, na której przebiega. Szeroka gama przewodów jest wystarczająca do odpowiedniego doboru w celu zapewnienia ochrony przed zamarzaniem w domowych systemach kanalizacyjnych i wodociągowych. Można wybierać spośród czterech dostępnych mocy:

  • 3BTV2-CT – 9 W/m*
  • 5BTV2-CT – 16 W/m*
  • 8BTV2-CT – 25 W/m*
  • 10BTV2-CT – 29 W/m* – bardzo płytko zakopane rury, nawet 25 cm gleby.

*Podano moc grzewczą W/m w temperaturze 10°C. 

termokurczliwy zestaw połączeniowy z kablem zasilającym 3x1,5/2,5 mm² i zakończeniowy
nVent RAYCHEM CCE-04-CT i CE25-01

Ponieważ jest to przewód przemysłowy, należy samodzielnie wykonać połączenie z kablem zasilającym, a także zakończenie – najlepiej zatrudnić do tego osobę z uprawnieniami SEP. Do podłączenia samoregulującego przewodu grzejnego BTV należy stosować wyłącznie dedykowane kompnenty:

  • nVent RAYCHEM CCE-04-CT – termokurczliwy zestaw połączeniowy z kablem zasilającym 3×1,5/2,5 mm² i zakończeniowy lub
  • nVent RAYCHEM CE25-01 – zestaw przyłączeniowy i zakończeniowy z dławikiem M25, stosowany gdy przewód grzejny będzie podłączony bezpośrednio w puszce elektrycznej JB16-02 lub termostacie AT-TS-13.

Dlaczego samoregulujący przewód grzejny, a nie stałooporowy?

Przewody stałooporowe są często stosowane w domowym ogrzewaniu podłogowym i dlatego są bardzo popularne. Jednak jeśli chodzi o zabezpieczenie rur, znacznie lepiej sprawdzają się samoregulujące przewody grzejne. Dlaczego?

  • zapewniają większe bezpieczeństwo,
  • nie wypalają się,
  • są energooszczędne – działają z większą mocą tam, gdzie temperatura jest najniższa,
  • nie uszkodzi rury kanalizacyjnej,
  • można go przyciąć do żądanej długości,
  • instalacja pojedynczego przewodu grzejnego w rurze kanalizacyjnej jest wystarczająca.

Z tych powodów warto wybierać do takich zadań samoregulujące przewody grzejne, których moc grzewcza zależy od temperatury otoczenia. Z kolei przewody grzejne stałooporowe nagrzewają się jednakowo silnie na całej swojej długości. W przypadku instalacji kanalizacyjnej, która jest bardzo długa, może to spowodować przegrzanie w jednej części i niedogrzanie w innej. Mogą się również przepalić lub roztopić rurę kanalizacyjną, jest ro rozwiązanie nie zalecane.

Kontrola temperatury w rurze kanalizacyjnej

Kontrola temperatury w rurze kanalizacyjnej
A – przewodowy czujnik temperatury. B – samoregulujący przewód grzejny.

Samoregulujący przewód grzejny nie wymaga termostatu do skutecznego działania. Jednak zastosowanie jednostki sterującej pozwoli dodatkowo zaoszczędzić energie elektryczną. Wynika to z faktu, że czujnik temperatury da sygnał do uruchomienia zasilania tylko w przypadku mrozu i wysokich ujemnych temperatur. Ten z kolei najczęściej umieszczany jest na szczycie rury kanalizacyjnej lub wodociągowej. Do współpracy z przewodem BTV świetnie sprawdzi się nVent RAYCHEM AT-TS-13 – termostat do rurociągów z regulacją temperatury w zakresie od -5°C do +15°C. Przewodowy czujnik temperatury „A” powinien być umieszczony w górnej części rury, gdzie warstwa gleby jest najcieńsza – czyli tuż przy wyjściu rury z budynku. Przewód grzejny BTV można bezpośrednio wprowadzić i podłączyć w termostacie stosując wspomniany wyżej zestaw przyłączeniowy z dławikiem CE25-01. Czujnik temperatury najlepiej umieścić w rurce elektrycznej „peszel” lub innej, która w razie awarii pozwoli na jego wymianę.

Instalacja przewodu grzejnego w ścianie rury kanalizacyjnej

Jeśli chcesz wprowadzić samoregulujący przewód grzejny do rury kanalizacyjnej, zapewnij mu na etapie projektowania odpowiednie przepust, który powinien znajdować się w ogrzewanej części domu. Można to zrobić za pomocą trójnika kanalizacyjnego, zachowując odpowiedni kąt do wprowadzenia przewodu grzejnego w stronę zbiornika szamba. Górę po przedłużeniu zatykamy deklem w którym instalujemy przepust IEK-25-04. Przepust zabezpiecza samoregulujący przewód grzejny przed ostrymi krawędziami oraz posiada owalne uszczelki. W pobliżu tej lokalizacji należy doprowadzić zasilanie do wcześniej opisanego termostatu AT-TS-13, a od termostatu należy zainstalować rurę serwisową prowadzącą do miejsca instalacji przewodowego czujnika temperatury zewnętrznej.

Instalacja przewodu grzejnego w ścianie rury kanalizacyjnej
Przykład przepustu na rurze kanalizacyjnej.

Gdy stosujemy zestaw przyłączeniowy CCE-04-CT mufa łącząca przewód grzejny z kablem zasilającym musi znajdować się na zewnątrz rury, a nie wewnątrz (nie dotyczy gdy stosujemy CE25-01).

Mufę zakończeniową również instalujemy powyżej poziomu wody.

Jeśli nie mamy możliwości wprowadzenia przewodu grzejnego od strony domu?

Jeśli nie jest możliwe wprowadzenie przewodu grzejnego od strony domu, można to również zrobić od strony szamba. W tym celu można na przykład użyć rury PEX jako elementu nośnego. Jej sztywność zapewni wprowadzenie przewodu grzejnego do rury kanalizacyjnej. Do przymocowania przewodu grzejnego do rury PEX nie należy używać opasek drucianych lub nylonowych, które po skróceniu stanowią idealny element, o który będą zaczepiać rzeczy przepływające przez rurę kanalizacyjną, co z czasem może spowodować zablokowanie rury.

Ogrzewanie podziemnych rur kanalizacyjnych, rozwiązanie na etapie budowy – montażem przewodu grzejnego pod rurą kanalizacyjną

Instalacja stworzona podczas budowy domu i wkopywania rury w ziemię będzie wyglądać zupełnie inaczej. Jeśli nie jest możliwe umieszczenie go na odpowiedniej głębokości, można wykonać podgrzewacz wody zgodnie z ilustracją.

Ogrzewanie podziemnych rur kanalizacyjnych, rozwiązanie na etapie budowy - montażem przewodu grzejnego pod rurą kanalizacyjną
Foto Devi.
  1. Beton (opcjonalnie) i/lub izolacja ze styroduru (opcjonalnie).
  2. Przewód grzejny.
  3. Podsypka piaskowa.
  4. Rodzimy teren.

Pod numerem 1 pokazano dodatkową betonową pokrywę na wypadek, gdyby instalacja przebiegała pod podjazdem lub drogą dojazdową. Jest to jednak element opcjonalny, podobnie jak dodatkowa izolacja termiczna, stosowana dokładnie w tym samym miejscu. Przewód grzejny jest natomiast prowadzony pod rurą i oznaczony numerem 2. Cały wykop został natomiast zasypany piaskiem (numer 3). Ciemny materiał na zewnątrz wykopu, oznaczony czwórką, przedstawia rodzimą glebę.

Czy instalacja elektrycznego ogrzewania rury kanalizacyjnej to dobry pomysł?

Instalacja elektrycznego ogrzewania rury kanalizacyjnej jest skutecznym rozwiązaniem w zapobieganiu zamarzaniu rur, szczególnie w sytuacjach, gdy nie można ich wkopać poniżej warstwy przemarzania gruntu. Zalety takie jak skuteczność, energooszczędność, łatwość instalacji i automatyzacja przeważają nad wadami, takimi jak koszty początkowe. W wielu przypadkach inwestycja w elektryczne ogrzewanie rury kanalizacyjnej może być bardziej ekonomiczna w dłuższej perspektywie, chroniąc instalację przed kosztownymi uszkodzeniami.

Dodaj komentarz