Home Ogrzewanie elektryczne rur kanalizacyjnych 3 metody na zamarzniętą rurę kanalizacyjną

3 metody na zamarzniętą rurę kanalizacyjną

by admin

Instalacja kanalizacyjna to nieodłączny element każdego domu. Jej skuteczne działanie pozwala korzystać z wielu urządzeń AGD jak pralka czy zmywarka. Rurami kanalizacyjnymi odprowadzane są z domu do szamba także nieczystości z łazienki czy zlewozmywaka. Dlatego też poważnym problemem bywa zatkanie się takiej instalacji – szczególnie gdy może to być spowodowane mrozami i zamarzniętą rurą kanalizacyjną. Jak chronić się przed takimi awariami?

(zdjęcie główne Foto https://cabindiy.com/how-to/thaw-frozen-septic-line/)

Problem zamarzania rury kanalizacyjnej leży po stronie głębokości na jakiej jest zakopana

Instalacje kanalizacyjne w Polsce

Rury kanalizacyjne biegną najczęściej pod ziemią. Głębokość, na jakiej są umiejscowione, ma ogromne znaczenie dla ich funkcjonowania. Z jednej strony muszą posiadać optymalny spad 2 – 4 % na 1 metr, umożliwiający grawitacyjny przepływ nieczystości do szamba lub kanalizacji miejskiej. Z drugiej – odpowiednio głęboko zakopane rury będą odporne na mróz. W przypadku Polski minimalna i bezpieczna głębokość rury kanalizacyjnej chroniąca ją przed zamarznięciem powinna wynosić, w zależności od położenia geograficznego, od 80 do 150 cm poniżej poziomu gruntu. Wynika to z warunków pogodowych, jakie występują na danych terenach w ciągu roku. Jednak nie zawsze uzyskanie odpowiedniej głębokości jest możliwe. W takim przypadku woda w instalacji może zamarznąć, co doprowadzi nawet do rozsadzenia rury! Oznaczać to będzie całkowity paraliż dla domowników.

Oto kilka kluczowych kwestii, które mogą pomóc zrozumieć i rozwiązać ten problem:

  1. Głębokość zakopania rury: W regionach o zimnym klimacie, rury kanalizacyjne powinny być zakopane poniżej strefy przemarzania gruntu. Strefa przemarzania to głębokość, do której grunt może zamarznąć w najzimniejszych okresach roku. Głębokość ta może się różnić w zależności od lokalnych warunków klimatycznych, ale zazwyczaj wynosi od 80 cm do 1,5 m.
  2. Izolacja rur: Jeśli zakopanie rury kanalizacyjnej na odpowiedniej głębokości jest niemożliwe, można zastosować dodatkową izolację termiczną rur, aby zapobiec ich zamarzaniu. Istnieją różne materiały izolacyjne, które mogą być używane w celu ochrony rur przed niskimi temperaturami.
  3. Ogrzewanie elektryczne rury kanalizacyjnej: W skrajnych przypadkach instaluje się system elektrycznego ogrzewania rury, który automatycznie uruchamiają się, gdy temperatura spada poniżej określonego poziomu np. + 2°C. Tego typu systemy są nieco kosztowne i wymagają regularnego serwisowania, ale zapewniają wysoką wydajność przepływu i ochronę przed zamarzaniem ścieków. Zobacz Jak wykonać elektryczne ogrzewanie rury kanalizacyjnej.
  4. Inspekcja i konserwacja: Regularna inspekcja i konserwacja rur kanalizacyjnych może pomóc w wczesnym wykryciu i naprawie problemów, które mogą prowadzić do zamarzania, takich jak nieszczelności, zatory czy nieprawidłowe ułożenie rur.

Podsumowując, aby zapobiec zamarzaniu rury kanalizacyjnej, należy zadbać o jej odpowiednią głębokość zakopania, zastosować izolację termiczną oraz rozważyć dodatkowe środki ochronne w zależności od lokalnych warunków klimatycznych.

Co powoduje zamarzanie rur kanalizacyjnych?

Zamarźnięcie rur kanalizacyjnych jest problemem, który najczęściej pojawia się w okresie zimowym, gdy temperatura spada poniżej zera. Główne przyczyny zamarzania rur to:

  1. Niska temperatura: Gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, woda w rurach może zamarznąć.
  2. Niewłaściwa izolacja: Rury bez odpowiedniej izolacji są bardziej narażone na zamarznięcie.
  3. Nieszczelności i przecieki: Woda wydostająca się przez nieszczelności może zamarzać wokół rur, powodując ich zablokowanie.
  4. Za płytko wkopane rury: Rury kanalizacyjne, które nie są odpowiednio głęboko wkopane i nie znajdują się poniżej warstwy przemarzania gruntu, są bardziej narażone na zamarznięcie. W regionach o surowych zimach, warstwa przemarzania może sięgać nawet 150 centymetrów w głąb ziemi. Jeśli rury kanalizacyjne nie są umieszczone poniżej tej warstwy, istnieje większe ryzyko, że woda w nich zamarznie.

Skutki zamarzania rury kanalizacyjnej

Zamarźnięte rury kanalizacyjne mogą prowadzić do wielu problemów, w tym:

  1. Zablokowanie przepływu: Zamarznięta woda blokuje przepływ ścieków, co może prowadzić do powstawania zatorów.
  2. Uszkodzenia rur: Zamarznięta woda rozszerza się, co może prowadzić do pęknięcia lub rozszczelnienia rur.
  3. Zalania: Pęknięte rury mogą spowodować zalanie pomieszczeń, co wiąże się z kosztownymi naprawami.
  4. Nieprzyjemne zapachy: Zablokowane ścieki mogą powodować wydzielanie się nieprzyjemnych zapachów w domu.

Co powoduje zamarzanie rury kanalizacyjnej?

Zamarźnięcie rur kanalizacyjnych jest problemem, który pojawia się w okresie zimowym, gdy temperatura spada poniżej zera. Główne przyczyny zamarzania rur to:

  1. Niska temperatura: Gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, woda w rurach może zamarznąć.
  2. Niewłaściwa izolacja: Rury bez odpowiedniej izolacji są bardziej narażone na zamarznięcie.
  3. Za płytko wkopane rury: Rury kanalizacyjne, które nie są odpowiednio głęboko wkopane i nie znajdują się poniżej warstwy przemarzania gruntu, są bardziej narażone na zamarznięcie. W regionach o surowych zimach, warstwa przemarzania może sięgać nawet kilku metrów w głąb ziemi. Jeśli rury nie są umieszczone poniżej tej warstwy, istnieje większe ryzyko, że woda w nich zamarznie.

Jak zapobiec zamarzaniu rury kanalizacyjnej na wczesnym etapie budowy?

Zapobieganie zamarzaniu rur kanalizacyjnych jest kluczowe, aby uniknąć kosztownych napraw i nieprzyjemnych problemów. Przeczytaj więcej: Jak zapobiec zamarzaniu rury kanalizacyjnej, gdy nie można jej wkopać poniżej warstwy przemarzania gruntu?

3 metody – jak rozmrozić zamarźniętą rurę kanalizacyjną

Pozbycie się lodu z rur kanalizacyjnych nie jest proste, a jednocześnie należy wykonać to jak najszybciej, ponieważ wlewająca się do rur woda może dalej zamarzać i zwiększać swoją objętość (czop lodowy będzie powodować zbieranie się wody).

1. Szlauf z gorąca wodą

Jak rozmrozić zamarźniętą rurę kanalizacyjną?
Foto: https://cabindiy.com/how-to/thaw-frozen-septic-line/

Warto podjąć próbę rozmrożenia z pomocą ciepłej wody, podawanej od strony szamba. Przydatna jest do tego sztywna rura typu PEX lub sztywny szlauf przez który przepuszczamy gorącą wodę.

2. Dysza obrotowa do udrażniania rur kanalizacyjnych

Dysza obrotowa do udrażniania rur kanalizacyjnych
Dysza obrotowa do udrażniania rur kanalizacyjnych.

Łatwiej mają osoby dysponujące myjką ciśnieniową. Przy zastosowaniu specjalnej dyszy możliwe jest czyszczenie kanalizacji i przebijanie się przez czopy różnego pochodzenia. Konstrukcja tej końcówki odpowiednio ukierunkowuje strumień wody, dzięki czemu wąż penetruje rurę kanalizacyjną, a przy okazji ją oczyszcza pod dużym ciśnieniem. Woda również musi być gorąca.

3. Przenośna mata grzewcza do rozmrożenia ziemi

Istnieje również możliwość zastosowania przenośnych mat grzewczych nVent RAYCHEM EM-DEFROST-MAT. Mają one powierzchnię 3 m² i zasilane są napięciem 230 V. Rozwiązanie to jednak daje efekty po nieco dłuższym czasie. W zależności od temperatury na zewnątrz, głębokości instalacji czy rodzaju gleby, rozmrażanie z pomocą maty grzewczej może zająć ponad 24 godziny. Z drugiej strony jest to sposób najprostszy – wystarczy rozłożyć podłączoną do zasilania matę na ziemię nad zamarzniętą rurą kanalizacyjną. Dla szybszego efektu, tą przenośną matę grzewczą należy docisnąć do podłoża np. płytą OSB.

Rura kanalizacyjna rozmrożona? Zainstaluj odpowiedni przewód grzejny wewnątrz rury kanalizacyjnej

O wiele łatwiej jest zapobiegać czopom lodowym, niż je leczyć. Jednym ze sposobów zapewnienia dodatniej temperatury wewnątrz instalacji kanalizacyjnej w okresach zimowych, jest zainstalowanie w rurze kanalizacyjnej specjalnego samoregulującego przewodu grzejnego ZOBACZ JAK TO ZROBIĆ. Na czas zimy można także ocieplić miejsce prowadzenia rur kanalizacyjnych dodatkową warstwą styropianu lub siana położonego na ziemi. Rozmrożenie ziemi w ten sposób będzie trwać bardzo długo, jednak wykonanie tego przed przyjściem przymrozków okaże się bardzo skuteczne.

Zostaw komentarz