W przypadku gdy zależy nam na każdym milimetrze wysokości podłogi i mata grzewcza nie zmieści się w warstwie kleju, można zainstalować kabel grzewczy w wybruzdowanych szczelinach. Instalujemy kabel grzewczy pod płytki nVent RAYCHEM T2Black dostarczany w zestawie z termostatem podłogowym NRG-DM który posiada standardową gwarancję 12 lat, z możliwością przedłużenia do 20.
Kabel grzewczy T2Black jest najlepszym wyborem w przypadku skomplikowanych kształtów pomieszczeń. Podczas renowacji może być układany na wszystkich typowych i stabilnych podłożach. Kabel należy zatopić w warstwie wypełniającej 15 mm. T2Black nawinięty jest na szpule a opakowanie skonstruowano tak aby ułatwić jego rozwijanie. Kable są znacznie tańsze od mata grzewczych a w zestawach z termostatami podłogowymi dostępne są w jeszcze niższych cenach.
W zestawie z kablem T2Black znajduje się:
- termostat pokojowy NRG-DM programowalny tygodniowo,
- rurka ochronna z mosiężną zaślepką,
- przewodowy czujnik temperatury podłogi,
- klej w laskach do pistoletu,
- instrukcja montażu z protokołem odbioru,
- plakietka informacyjna
Dobór kabla grzewczego wykonaj przez pomiar powierzchni, na której chcesz wykonać elektryczne ogrzewanie podłogowe. Zmierzoną powierzchnię podłogi mnożymy przez moc grzewczą podłogi jaką chcemy uzyskać. Dla łazienek pod płytki podłogowe wynosi od 140 do 170 W/m2.
- W naszym przypadku wymiary strefy grzewczej wynoszą: 1,21 m2 x 150 W/m2 = moc grzewcza podłogi 181,5 W
- Został dobrany kabel grzewczy T2Black-12 o mocy nominalnej 12 W/m, mocy całkowitej 180 W, długości 14,5 m.
Do obliczenia odstępów pomiędzy kablami grzewczymi, przez obliczoną powierzchnię 1,21m2 dzielimy długość kabla grzewczego 14,5 m = Uzyskujemy wynik 8 cm
- Przed bruzdowaniem szczelin wyznacz i nanieś na podłogę odległości pomiędzy kablami grzewczymi.
- Bruzdy wykonaj równolegle do czujnika temperatury podłogi.
- Bruzdę na rurę czujnika temperatury podłogi wykonaj dokładnie pomiędzy żyłami grzewczymi. Głębokość szczeliny 10 – 12 mm, szerokość ok 20 mm.
- Kabel grzewczy T2Black ma grubość ok 3,5 mm. Wykonaj bruzdy głębokości 5 mm, szerokości ok 10 mm. Szeroka bruzda pozwoli na dokładne zaklejenie kabla grzewczego. Nie wolno wykonywać szczelin na grubość kabla i na wciśnięcie.
- Przygotuj czujnik temperatury umieszczając go w rurce ochronnej. Zaślep jedną stronę rurki dołączoną zaślepką mosiężną i wprowadź czujnik do samego końca.
- Wykonaj pomiary kabla grzewczego. Rezystancja kabla podana jest na naklejce umieszczonej na przewodzie elektrycznym oraz na pudełku. Zmierzona wartość musi pokrywać się z podaną na naklejce. Drugim pomiarem jest pomiar rezystancji kabla, którego zmierzona wartość powinna być większa niż 10 MΩ. Uzyskane wartości zapisz w protokole obioru.
- Po odkurzeniu podłoża z pyłu można przystąpić do montażu kabla grzewczego. Załączony do zestawów klej do mocowania kabli grzewczych o wysokim stopniu adhezji jest przeznaczony do montażu na gorąco przy użyciu pistoletu dla wkładów o średnicy 12 mm. Czas obróbki kleju wynosi 30 sekund, w zależności od rozmiaru, temperatury i przewodności cieplnej przyklejanego materiału. Klej osiąga pełną wytrzymałość po ostygnięciu klejonego fragmentu do temperatury pokojowej.
- Instalując rurę czujnika temperatury należy zwrócić uwagę na łuk w rogu podłogi, powinien mieć jak największym możliwy promień gięcia. W tym miejscu usuń wcześniej więcej konstrukcji podłogi i ściany.
- Przed nałożeniem zaprawy cementowej powtarzamy wykonane wcześniej pomiary, aby mieć pewność, że nie uszkodziliśmy kabla podczas jego montażu. Uzyskane wartości zapisz w protokole obioru.
- W kolejnym etapie zagruntuj dokładnie podłogę. Po wyschnięciu zaklej instalacje zaprawą cementową o dobrej elastyczności przeznaczoną do ogrzewania podłogowego. Klej należy rozprowadzać wzdłuż kabli dokładnie wypełniając szczeliny.
- Po przyklejeniu płytek wykonaj ponownie pomiary, uzyskane wartości zapisz w protokole obioru.