Panele fotowoltaiczne wciąż cieszą się dużą popularnością. Coraz większy nacisk kładzie się jednak na wykorzystywanie wytworzonej energii od razu na własne cele – bez jej przesyłania do sieci energetycznej. Jak można zoptymalizować pracę domowej elektrowni słonecznej? Okazuje się, że doskonałym pomysłem jest instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego. Dlaczego? Sprawdź sam!
Jak działa ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki?
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że zasilanie ogrzewania domowego z paneli fotowoltaicznych nie ma zbyt dużo sensu. Najwięcej prądu wytwarza się w środku dnia, natomiast najwięcej ciepła potrzeba wieczorem i rano, gdy na niebie nie ma już słońca. Jednak w takiej sytuacji można zastosować ogrzewanie akumulacyjne. Jak to działa?
Płyta fundamentowa może stanowić dobry akumulator energii cieplnej. Wystarczy przewód grzewczy zatopiony w warstwie jastrychu o grubości od 6 do 8 cm. Elektryczne ogrzewanie podłogowe uruchamia się w ciągu dnia, gdy panele fotowoltaiczne produkują najwięcej energii. Natomiast rozgrzany beton uwalnia ciepło stopniowo przez całą dobę, utrzymując w budynku optymalną temperaturę. Aby skorzystać z takiej możliwości, wystarczy uruchomić na sterowniku funkcję adaptacyjną i cieszyć się darmowym ogrzewaniem przez zimę!
Zalety połączenia ogrzewania podłogowego oraz fotowoltaiki
Wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego, zasilanego przez mikroinstalację fotowoltaiczną, przynosi wiele korzyści:
- Brak kotłowni: Ogrzewanie elektryczne nie wymaga stosowania żadnego dodatkowego pomieszczenia. Wystarczy podłączyć kable i maty grzewcze do domowej instalacji.
- Niezależne ogrzewanie: Każde pomieszczenie ogrzewane jest w sposób całkowicie niezależny, co ułatwia ustawienie optymalnej temperatury dla każdego z domowników.
- Estetyka: Brak szpecących instalacji rurowych i grzejników. Ogrzewanie podłogowe jest praktycznie niewidoczne dla gości. Jedyną oznaką jego obecności jest termostat powieszony na ścianie.
- Niezawodność: Maty i przewody grzewcze działają niezależnie od siebie, więc awaria w jednym pomieszczeniu nie wpływa na ogrzewanie pozostałych.
- Oszczędność: Energia elektryczna wytwarzana przez panele fotowoltaiczne jest w dużej części darmowa, a zwrot kosztów zakupu instalacji, przy wysokich dopłatach, następuje dość szybko.
Warto również pamiętać, że fotowoltaika działa także latem, gdy ogrzewanie nie jest uruchamiane. W tym czasie dodatkowe ilości prądu można wykorzystać na zasilenie klimatyzacji lub domowych urządzeń, zapewniając sobie optymalne warunki mieszkaniowe w każdej porze roku.
Czy warto ogrzewać dom fotowoltaiką?
Średni dom można ogrzać, wykorzystując niemal samą energię odnawialną, która produkowana jest za darmo. To jednak jeszcze nie koniec zalet. W miesiącach letnich fotowoltaika dostarcza jeszcze więcej prądu, który zasili klimatyzację, sprzęty AGD czy ładowarkę do samochodu elektrycznego.
Działanie instalacji fotowoltaicznej można zoptymalizować, by wykorzystywać maksymalną ilość wyprodukowanej energii elektrycznej. W tym celu warto zastanowić się nad systemem hybrydowym. System wydajnych i żywotnych akumulatorów gromadzi niewykorzystany prąd z przydomowej mikroinstalacji i pozwala wykorzystać tę energię wieczorem, nocą lub nad ranem. W ten sposób ogranicza się ilość energii oddawaną do sieci. Inteligentne systemy zarządzają działaniem tego typu magazynów energii w taki sposób, by przynosić jak najwięcej korzyści domownikom. Jednocześnie są one coraz tańsze, a dopracowywana technologia – coraz skuteczniejsza.
Czy maty grzewcze podłogowe również współpracują z fotowoltaiką?
Nie zawsze jest możliwość wykonania odpowiednio grubej wylewki, by mogła służyć za magazyn domowego ciepła. W niektórych zastosowaniach w ogóle nie stosuje się jastrychu – na przykład instalując matę grzewczą podłogową jako grzejnik ukryty w ścianie łazienki. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem są maty grzewcze podłogowe, które zasilane są również energią elektryczną. Czy ta może pochodzić z mikroinstalacji fotowoltaicznej? Oczywiście, że tak. Jednak wytwarzane ciepło będzie znacznie szybciej uwalniane do pomieszczenia, więc nie można wykorzystać głównej zalety ogrzewania akomodacyjnego: zasilania tylko w słonecznej porze dnia. Mimo tego oszczędności na takim ogrzewaniu są bardzo widoczne w domowym budżecie.
Inną kwestią może być wydajność maty grzewczej. Nie można jej montować pod każdym typem podłogi, a w przypadku paneli (wrażliwych na wysokie temperatury), maksymalna moc ogrzewania podłogowego jest ograniczona. W nowoczesnych budynkach, o wysokiej klasie energetycznej, maty grzewcze z reguły pozwalają na ogrzanie całego budynku.
Jakie są koszty instalacji?
Koszty instalacji fotowoltaicznej i ogrzewania elektrycznego podłogowego mogą być znaczące, jednak warto wziąć pod uwagę dostępne dotacje i dofinansowania, które mogą znacznie obniżyć wydatki początkowe. Inwestycja w panele fotowoltaiczne i ogrzewanie podłogowe jest długoterminowa, a zwrot kosztów następuje zazwyczaj w ciągu kilku lat, dzięki oszczędnościom na rachunkach za prąd i ogrzewanie.
Praktyczne porady dla instalacji
- Wybór odpowiednich paneli: Ważne jest, aby wybrać panele fotowoltaiczne o wysokiej wydajności, które będą w stanie generować wystarczającą ilość energii, nawet w mniej sprzyjających warunkach pogodowych.
- System zarządzania energią: Zastosowanie inteligentnego systemu zarządzania energią pozwala na maksymalne wykorzystanie wyprodukowanej energii, co zwiększa efektywność całego systemu.
- Profesjonalna instalacja: Montaż zarówno paneli fotowoltaicznych, jak i ogrzewania podłogowego powinien być wykonany przez doświadczonych specjalistów, aby zapewnić prawidłowe działanie i długowieczność instalacji.
Podsumowanie
Połączenie fotowoltaiki oraz elektrycznego ogrzewania domowego daje bardzo dobre efekty. Zmiany w zakresie rozliczania nadmiarowych ilości prądu dążą do ograniczania nadprodukcji energii elektrycznej w ramach mikroinstalacji. Ogrzewanie podłogowe akumulacyjne sprawdza się doskonale w tej właśnie roli. Dodatkowe zastosowanie akumulatorów pozwoli wykorzystać we własnym zakresie jeszcze więcej wytworzonego prądu. W efekcie cały system działa znacznie lepiej i sprawniej. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie komfortu cieplnego przez cały rok, minimalizując jednocześnie koszty i wpływ na środowisko.