Strona główna » Elektryczne ogrzewanie podłogowe w starym domu – czy jest możliwe?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe w starym domu – czy jest możliwe?

by admin

Elektryczne ogrzewanie podłogowe ma wiele ważnych zalet, jednak posiada też i pewne wady. Te ostatnie mogą być w szczególności widoczne w przypadku remontowania starych domów mieszkalnych. Z jakimi problemami muszą mierzyć się właściciele i monterzy? I czy takie rozwiązanie jest opłacalne? Okazuje się, że w wielu przypadkach warto spróbować!

Jak drogie jest elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Przewody grzejne podłogowe generują ciepło, pobierając przy tym z sieci energię elektryczną. W nowoczesnym budownictwie, zgodnie z nowymi przepisami, przewodność cieplna ścian, okien czy dachów jest znacznie niższa, niż w przypadku starszych budynków, powstających zgodnie z przestarzałymi już teraz technologiami. W praktyce oznacza to, że duża ilość wytworzonego ciepła ucieka na zewnątrz, a koszty ogrzewania potrafią szokować. Jednak dotyczy to każdego, dostępnego na rynku systemu grzewczego.

Dobrym rozwiązaniem może być w takim przypadku instalacja fotowoltaiki, która mocno ograniczy pobór prądu z sieci. Warto zastanowić się również nad poważną modernizacją budynku i dostosowanie go do aktualnych norm budowniczych.

Jakie jeszcze problemy mogą pojawić się przy instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego?

Stare budownictwo podlegało zupełnie innym przepisom i wykonywane było w całkowicie innej technologii. Dlatego też w praktyce spotkać się można z poważnymi przeszkoda przy montażu mat grzewczych lub przewodów.

  • Niewielka wysokość pomieszczeń. Wykonanie dodatkowej wylewki samopoziomującej w celu zalania przewodów grzejnych wymaga kilku centymetrów wysokości. Jednak w niektórych starych mieszkaniach mogą to być kluczowe odległości, które uniemożliwiają komfortowe poruszanie się po domu.
  • Dawne stropy są nadgryzione zębem czasu. Dodatkowo projektowane były z myślą o znacznie mniejszych obciążeniach, niż robi się to aktualnie. Oznacza to, że konstrukcja może nie poradzić sobie z ciężarem dodatkowego jastrychu.
  • Nie każda podłoga jest też dostosowana do instalacji ogrzewania elektrycznego. Jeśli wykorzystano materiały wrażliwe na wyższe temperatury, konieczne może być ich odpowiednie zabezpieczenie lub wymiana na nowe elementy. To pociąga za sobą dodatkowe koszty, a czasem poważne zmiany konstrukcyjne, wymagające wypełnienia urzędowych formalności.
  • W końcu wysokie zapotrzebowanie energetyczne w źle ocieplonych budynkach przekłada się na potrzebę instalacji wysokiej mocy ogrzewania podłogowego. Może się okazać, że na danej powierzchni w pomieszczeniu niemożliwe jest ułożenie wystarczającej ilości mat lub przewodów, by dały one sobie radę z ogrzaniem domu.

Instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego w starych budynkach nie zawsze jest możliwa. Bywa także, że jest całkowicie nieopłacalna, ponieważ wymaga dodatkowych formalności lub wielokrotnie większego nakładu pracy. Jednak dotyczy to naprawdę starych domów – sięgających swoją historią do czasów PRL, a przynajmniej ubiegłego wieku (wykonane w taniej technologii).

Ogrzewanie elektryczne może generować pewne problemy, ale często też usuwa inne. W przypadku mat grzewczych podłogowych nie trzeba przygotowywać nowych instalacji centralnego ogrzewania. Oznacza to mniej wiercenia i przebijania się przez stare ściany. Jeśli więc konieczne jest wykonanie nowego ogrzewania, często trzeba się zastanowić, który system przyniesie najmniej problemów. A pod tym względem ogrzewanie elektryczne prezentuje się całkiem dobrze.

Zapytaj o elektryczne ogrzewanie podłogowe specjalistę!

Wyżej wspomniane problemy tyczą się głównie budynków wzniesionych kilkadziesiąt lat temu lub jeszcze wcześniej. Nie oznacza to jednak, że w żadnym starym domu nie ma możliwości instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego. Na podstawie dokumentacji budynku można ocenić, czy opłaca się montować maty grzewcze w danych pomieszczeniach. Jeśli nie posiadasz projektów, możesz zasięgnąć fachowej porady w firmie która się tym specjalizuje. Ta, na podstawie zdobytej wiedzy i doświadczenia, podpowie, czy instalacja podłogowa będzie możliwa.

Kiedy opłaca się zainstalowanie elektrycznego ogrzewania podłogowego w starych budynkach?

Stare budownictwo może generować wiele problemów przy montażu mat grzewczych czy przewodów grzejnych podłogowych. Z tego powodu najczęściej operacja taka może być mniej opłacalna. Jednak w przypadku dużych, generalnych remontów starych mieszkań i domów, najczęściej warto od razu pomyśleć o elektrycznym ogrzewaniu podłogowym. Warto również zadbać o odpowiednie docieplenie budynku oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej na nowoczesną. Jest to prosty sposób, by obniżyć rachunki za ogrzewanie, a jednocześnie – stworzyć dogodne warunki do instalacji ogrzewania elektrycznego podłogowego. Jeśli tylko nie godzisz się na półśrodki, a chcesz wykonać renowację domu w pełnym zakresie, przewody i maty grzewcze podłogowe zawsze będą jednym z najlepszych dostępnych rozwiązań.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Powiązane posty