Elektryczne ogrzewanie podłogowe pod płytkami

przez | 19 lipca, 2024
0
(0)

Systemy elektrycznego ogrzewania podłogowego doskonale sprawdzają się w kuchni czy łazience. Jest to związane z charakterystyką płytek gresowych. Podobne cechy wykazuje także rzadziej spotykany kamień naturalny. Oba rodzaje posadzki doskonale współpracują z elektrycznymi systemami ogrzewania podłogowymi. Sprawdź sam, dlaczego tak jest i w jaki sposób zaprojektować system elektrycznego ogrzewania pod tego typu posadzki.

Czy wszystkie płytki nadają się pod elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Bazę gresu, z którego wykonywane są popularne płytki, stanowi drobno zmielona krzemionka. W jej skład wchodzi piasek kwarcowy, glina, kaolin oraz różne barwniki. Otrzymane z tego surowca płytki charakteryzują się doskonałą przewodnością ciepła oraz odpornością na wysokie temperatury. Są to cechy wspomagające działanie ogrzewania powierzchniowego, ponieważ pozwalają lepiej rozprowadzić ciepło na całą podłogę w łazience lub innym pomieszczeniu.

W związku z tym, że gres magazynuje ciepło i powoli oddaje je do otoczenia, im grubsze płytki będą położone, tym stabilniejsze będzie elektryczne ogrzewanie podłogowe. Jednak wiązać się to może także z potrzebą zamontowania przewodów grzewczych o większej mocy, aby efektywnie nagrzewać podłogę garażu lub salonu w krótkim czasie. Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest uważane za najlepszą opcję do montażu pod płytkami i kamieniem naturalnym.

Czy wszystkie kamienie nadają się pod elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Naturalny kamień także doskonale przewodzi ciepło i potrafi je akumulować. Te cechy powodują, że wszystkie kamienie sprawdzą się jako posadzka przy ogrzewaniu podłogowym w kuchni, salonie czy łazience. W przypadku grubszej podłogi zgromadzone ciepło będzie dłużej uwalniane. W ten sposób rozprowadzanie ciepła będzie bardziej stabilne.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe pod płytkami matą grzewczą czy przewodem grzejnym?

Elektryczne systemy grzewcze pod płytki układane są w postaci przewodu jednożyłowego, dwużyłowego lub ultracienkiego („mata grzewcza”). Montuje się je w wylewce betonowo-cementowej lub w warstwie kleju do płytek. Przewód z jednym rdzeniem grzewczym jest tańszy niż dwużyłowy, ale ma mniejszą moc i wymaga obowiązkowego powrotu do termostatu. Elektryczna mata grzewcza podnosi podłogę tylko o 4 – 5 milimetrów a przewody grzejne o 5 – 7 milimetrów, dlatego w pomieszczeniach z niskimi sufitami sensowne jest zamontowanie właśnie takiego systemu grzewczego pod płytkami. 

Jak zamontować podłogowe ogrzewanie pod płytkami lub kamieniami?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe pod płytkami - montaż
  1. Płytki ceramiczne, kamień naturalny, marmur.
  2. Klej na bazie cementu.
  3. Mata grzewcza lub przewód grzejny podłogowy.
  4. Środek gruntujący.
  5. Podłoże betonowe.

W przypadku przewodów grzejnych pod płytki powinno ułożyć się je w zalecanych przez producenta odstępach. Używając kleju na gorąco, łatwiej będzie utrzymać przewody w pożądanym położeniu. Następnie na podłogę nakłada się wylewkę wyrównującą o grubości do 15 mm. Przy jej wylewaniu trzeba uważać, by przewody nie przesunęły się na boki. Na taką powierzchnię można kłaść już płytki gresowe lub posadzkę kamienną.

Który przewód grzejny sprawdzi się najlepiej?

W zależności od grubości posadzki, moc grzewcza przewodów będzie różna. Przy płytkach do 10 mm najlepiej sprawdzą się przewód grzejny podłogowy T2Black-12 W/m. Jednak przy kładzeniu grubszych płytek 20 – 30 mm lepiej jest zastosować większą moc, na przykład 20 W/m przewodem grzejnym T2Black-20 W/m.

Mata grzewcza pod płytki?

Nieco inaczej wygląda sytuacja z matą grzewczą pod płytki. Po położeniu jej na podłodze nie trzeba stosować masy poziomującej, ale od razu nakładać klej do płytek. Brak dodatkowej warstwy przenoszącej ciepło powoduje, że najczęściej stosuje się maty grzewczej o mocy 160 W/m². Płytki oraz kamienie nagrzeją się szybciej, ale też będą prędzej oddawać ciepło do otoczenia. Szybki przepływ ciepła pozwoli błyskawicznie uzyskać pożądaną temperaturę w pomieszczeniu. Jednocześnie ryzyko przegrzania kabli będzie znikome z powodu dużej przewodności naturalnych kamieni i kwarcu (płytek gresowych).

Jakiej grubości powinien być klej?

Im mniejsza będzie warstwa kleju, tym lepiej pod kątem ogrzewania. Pozwoli to bowiem szybciej nagrzać właściwą wykładzinę podłogową. Jednak nie można pozostawić kieszeni powietrznych, a mata grzewcza musi być całkowicie przykryta. Kleju musi być na tyle dużo, by płytki dobrze trzymały się podłoża.

Z powodu obecności większych i częstych zmian temperatur stosuje się specjalny elastyczny klej, przeznaczony do podłóg ogrzewanych. Podobnie sytuacja wygląda z fugą. Dlatego należy szukać produktów przeznaczonych do takiego zastosowania (taka informacja mieści się na etykiecie oraz w instrukcji użycia).

Termostat pokojowy WiFi w zestawie? Dobry sposób na oszczędność.

Termostat pokojowy WIFI w zestawie

W każdym systemie ogrzewania znaleźć się musi termostat podłogowy. Warto o tym pomyśleć już na etapie planowania instalacji. Zakup maty grzewczej podłogowej w zestawie wraz z termostatem to oszczędność ok 30% wartości. Czasem okazuje się, że droższe i lepsze rozwiązanie, dzięki takiej promocji, staje się bardziej dostępne, a nieraz nawet tańsze od planowanego. Dlatego też sprawdź sam, jak możesz zaoszczędzić w naszym sklepie.

Gwarancja to podstawa ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe bardzo rzadko ulega awarii. Jednak takie sytuacje czasem się zdarzają. W takiej chwili przydatna jest gwarancja Total Care. W jej ramach nie tylko zostanie usunięty wadliwy element instalacji, ale też zostanie naprawiona posadzka w standardzie równoważnym do tego, jaki był do tej pory. Produkty nVent RAYCHEM posiadają gwarancję na 12 lat, jednak możesz ją przedłużyć do lat 20 gdy montaż wykona instalator PRO RAYCHEM.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Przykro nam, że ten post nie był dla Ciebie przydatny!

Poprawmy ten post!

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten post?

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.