Co zrobić, gdy w jednym pomieszczeniu cały czas jest zimno? Czy konieczne jest dostawienie dodatkowego kaloryfera, współpracującego z centralnym ogrzewaniem? Dobrą alternatywą może być wykonanie elektrycznego ogrzewania podłogowego. Nie chodzi jednak o wymianę systemu grzewczego w całym domu, ale o docieplenie tylko wybranych miejsc dodatkową instalacją grzewczą. Czy elektryczna mata grzewcza podłogowa może pracować razem grzejnikiem wodnym? I czy taka współpraca ma w ogóle jakikolwiek sens?
Elektryczne ogrzewanie podłogowe jako uzupełnienie grzejnika na ścianie
Czy mata grzewcza podłogowa może współpracować z innymi systemami ogrzewania budynku? Tak, w zdecydowanej większości przypadków nie ma z tym problemów. Należy uważać gdy łączymy wodne ogrzewanie podłogowe z elektrycznym ogrzewaniem podłogowym, musimy odpowiednio wysterować elektryczny system grzewczy aby nie uległ przegrzaniu a nawet zniszczeniu.
Jednak zupełnie inaczej wygląda sytuacja z systemami wysokotemperaturowymi, czyli kotłami na węgiel, gaz czy pellet, podających gorącą wodę do kaloryferów. Jeśli tego typu ogrzewanie nie daje sobie rady, warto zastosować dodatkową podłogową matę grzewczą, by uzupełnić braki ciepła i zwiększyć komfort mieszkańców.
Warto zauważyć, że takie dodatkowe elektryczne ogrzewanie działa tylko w jednym pomieszczeniu, nie wpływając na temperaturę w pozostałej części domu. Także podłączenie maty lub przewodu grzewczego nie wymaga dodatkowych większych przeróbek w instalacji. Wystarczy doprowadzić w dane miejsce zasilanie elektryczne.
Kiedy warto zastanowić się nad dodatkową podłogową matą grzewczą w jednym pomieszczeniu?
Kiedy najczęściej korzysta się z systemu dogrzewania jednego pomieszczenia?
- W małych korytarzach, gdzie nie ma możliwości instalacji większego kaloryfera. Tymczasem mata grzewcza, współpracująca z mniejszym grzejnikiem, jest w stanie zapewnić optymalny poziom temperatury.
- Na pewno w łazienkach, gdzie efekt ciepłej podłogi jest szczególnie pożądany. Tego typu maty grzewcze pod płytkami w łazience mogą być uruchamiane w związku z chęcią wzięcia kąpieli lub prysznicu. Bardzo interesującym pomysłem może być współpraca ogrzewania podłogowego z prysznicem typu walk-in. Brak brodzika oraz bezpieczny sposób instalacji maty sprawiają, że ta może ogrzewać podłogę bezpośrednio pod prysznicem.
- Jako niewidoczny kaloryfer łazienkowy do suszenia grzejników. Mata grzewcza nie musi być instalowana w podłodze. Równie dobrze radzi sobie na innych dużych powierzchniach, jak ściany. W tej formie dodatkowo pozwala na osuszanie wiszących na wieszaku ręczników.
- Wymiana ogrzewania w domu nie musi oznaczać generalnego remontu całego budynku. Można stopniowo odłączać kolejne pomieszczenia, likwidując w nich kaloryfery, a jednocześnie montując na podłodze maty grzewcze. Dzięki temu koszt wymiany będzie rozłożony na dłuższy okres.
W każdym przypadku zastosowanie jednocześnie dwóch systemów ogrzewania nie tylko nie sprawia żadnych problemów, ale także pozwala osiągnąć znacznie lepszy efekt.
Na co uważać przy dogrzewaniu pomieszczeń matą grzewczą?
Dużą zaletą podłogowego ogrzewania elektrycznego jest fakt, że każde pomieszczenie może być sterowane przez osobny sterownik. Miejsce montażu jednostki sterującej ma jednak bardzo duże znaczenie. Jeśli znajdzie się ona zbyt blisko kaloryfera, czujnik temperatury może odczytywać zbyt wysokie wartości (związane jest to z rozprzestrzenianiem się ciepła – w okolicy grzejnika zawsze temperatura jest wyższa, niż w przeciwległym kącie pokoju).
Należy także pamiętać, by w żadnym przypadku nie łączyć ze sobą różnych typów ogrzewania podłogowego w jednym pomieszczeniu. Łatwo doprowadzić w ten sposób do przegrzania podłogi, co może skutkować nawet powstaniem pożaru. Jednak w pozostałych sytuacjach, dogrzewanie pojedynczych pomieszczeń matą grzewczą daje doskonałe rezultaty.