Dobrze wykonane elektryczne ogrzewanie podłogowe jest całkowicie bezpieczne dla wszystkich domowników pod warunkiem że ma zapewnioną fabrycznie ochronę przed porażenim prądem. Inaczej wygląda sytuacja choćby z bardzo powszechnymi ostatnio elektrycznymi foliami grzewczymi do samodzielnego montażu. Dlaczego nie jest to bezpieczny wybór do Twojego domu?
Czy wiesz że folie grzewcze pod panele podłogowe w swojej konstrukcji nie mają ekranu ochronnego przed przebiciem, upływami prądu i porażeniem prądem?
Folia grzewcza pod panelami nie posiada wbudowanej ochrony PE
W przypadku popularnych folii grzewczych pod panele podłogowe stosuje się stary i niezalecany dzisiaj system podłączenia TN-C, podłączamy tylko przewód neutralny i fazowy. Charakteryzuje się on brakiem osobnego przewodu ochronnego.
Możesz zapytać, czy to ma jakieś znaczenie, skoro prąd z obudowy i tak jest odprowadzany do sieci. Owszem, ale prąd wraca poprzez bezpiecznik różnicowoprądowy, a zatem równowaga jest w nim zachowana. W praktyce oznacza to, że folia grzewcza może znajdować się pod niebezpiecznym dla Ciebie napięciem! Dopóki nie dotkniesz jej uszkodzonego elementu, prąd będzie wracał przewodem neutralnym, a bezpiecznik nie zadziała.
A co stanie się, gdy jeden z domowników dotknie uszkodzonej powierzchni folii grzewczej? Prąd wybierze najkrótszą drogę do ziemi – przez ciało. Przy napięciu 230 V nawet ułamkowe części sekundy (zanim zadziałają zabezpieczenia instalacji) mogą spowodować duże spustoszenia w organizmie. Zaczynając od ryzyka uszkodzenia serca, po porażenie nerwów i powstanie bolesnych poparzeń. Rozwiązaniem jest rozłożenie bardzo cienkiej nierdzewnej siatki na elektryczną folię grzewczą, siatkę trzeba uziemić przez trwałe połączenie jej z instalacją elektryczną do zacisków PE – jednak w ten sposób zwiększasz koszt instalacji, dokładasz sobie dużo pracy, a efekt nadal będzie daleki od ideału. Jeszcze gorzej ma się sytuacja gdy do połączeń lub fragmentu niewidocznie uszkodzonej folii grzewczej dostanie się rozlana woda.
Podłączenie instalacji elektrycznej w systemie TN-C, gdzie używane są jedynie przewody neutralny (N) i fazowy (L), jest obecnie niezalecane i w wielu przypadkach zabronione przez aktualne przepisy w Polsce. Obecne normy i przepisy elektryczne kładą duży nacisk na bezpieczeństwo użytkowników oraz instalacji elektrycznych.
Przepisy elektryczne w Polsce
Aktualne normy
- PN-HD 60364: Norma ta określa wymagania dotyczące instalacji elektrycznych w budynkach. W szczególności, wskazuje ona na konieczność stosowania systemów z oddzielnym przewodem ochronnym (PE) i neutralnym (N), takich jak TN-S lub TT.
- Prawo budowlane: Określa wymagania związane z projektowaniem i wykonawstwem instalacji elektrycznych, które muszą spełniać określone normy i zapewniać bezpieczeństwo użytkowników.
System TN-C
- System TN-C, gdzie przewód ochronno-neutralny (PEN) pełni jednocześnie funkcję przewodu ochronnego i neutralnego, jest dozwolony tylko w bardzo starych instalacjach, które zostały wykonane przed wejściem w życie obecnych przepisów.
- W nowych instalacjach stosowanie systemu TN-C jest zabronione. Wymaga się stosowania systemu TN-S, gdzie przewody ochronne (PE) i neutralne (N) są oddzielone.
Bezpieczeństwo
- Ochrona przeciwporażeniowa: Stosowanie systemu TN-C może prowadzić do zwiększenia ryzyka porażenia prądem elektrycznym, ponieważ brak oddzielnego przewodu ochronnego (PE) ogranicza efektywność systemu ochrony przeciwporażeniowej.
- Zgodność z przepisami: Nowe instalacje muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami, które wymagają stosowania oddzielnych przewodów ochronnych i neutralnych. Podłączenie instalacji grzewczej do prądu w systemie TN-C w nowo wykonywanej instalacji jest niezgodne z prawem.
Podłączenie instalacji elektrycznej w systemie TN-C, zwłaszcza w przypadku nowych instalacji, jest niezgodne z obowiązującymi przepisami elektrycznymi w Polsce. Należy stosować system TN-S lub inne systemy, które zapewniają oddzielne przewody ochronne (PE) i neutralne (N), aby spełniać wymogi bezpieczeństwa oraz normy elektryczne. W przypadku modernizacji starych instalacji, zaleca się ich dostosowanie do aktualnych standardów, co może wymagać wymiany przewodów i zastosowania odpowiednich rozdzielnic oraz urządzeń ochronnych.
Schemat bezpiecznego montażu folii grzewczej pod panelami podłogowymi z wykorzystaniem siatki ze stali nierdzewnej
- Wykończenie podłogi (panele, płytka, deska)
- Klej elastyczny
- Warstwa gruntująca
- Wylewka (anhydrytowa/cementowa)
- Fartuch kołnierza dylatacyjnego
- Przewód ochronny [PE]
- Folia paroizolacyjna 0,3 mm
- Siatka ze stali nierdzewnej
- Folia paroizolacyjna 0,3 mm
- Folia grzewcza
- Folia paroizolacyjna 0,3 mm
- Kołnierz dylatacyjny (piankowy)
- Styropian (izolacja termiczna)
- Wylewka / płyta OSB
Upływ prądu z folii grzewczej pod panelami to nie tylko pułapka na Twoje życie
Upływający z uszkodzonej foli grzewczej prąd stanowi ogromne zagrożenie, ale dopiero w momencie, gdy jeden z domowników uszkodzi folię (choćby za pośrednictwem metalowego przedmiotu, jak śruba czy gwóźdź). Instalacja jest jednak ukryta pod podłogą, wykonaną z materiału słabo przewodzącego prądu (drewno, linoleum czy płytki). Oznacza to, że awaria może być niewykryta nawet przez lata. Przez ten czas prąd będzie wpływał do folii grzewczej do ziemi. Zamiast jednak zasilać jej elementy robocze, wybierze łatwiejszą drogę przepływu przez obudowę czy metalowe elementy. W znaczący sposób obniży się sprawność instalacji. Aby dostarczyć Ci potrzebnego ciepła, folia pobierać będzie trochę więcej energii elektrycznej.
Jak dodatkowo zabezpieczyć folię grzewczą pod panelami?
Każda elektryczna instalacja grzewcza musi być odpowiednio zabezpieczona poprzez bezpieczniki różnicowoprądowe oraz nadprądowe.
Przeczyta też: Montaż folii grzewczej pod panelami podłogowymi: bezpieczeństwo, wady i zalecenia.